Congratulations to the 2012 American Ballet Competition Winners!

BALLET SOLOS

DIVISION I (age 9-11)

1st Place - REGAN HUTSELL, 11
Allegro West Academy of Dance - Houston, Texas
2nd Place - SAVANNAH PAYNE, 11
Allegro West Academy of Dance - Houston, Texas
3rd Place - VERA JING FU CHIEW, 11
Cheng Ballet Academy - Republic of Singapore

DIVISION II (age 12-14)

1st Place - GILLIAN FITZ, 14
Almayeva School of Classical Ballet - Colleyville, Texas
2nd Place - BREANNE GRANLUND, 14
Ballet Academy of Texas - Coppell, Texas
3rd Place - GABRIELLE MENGDEN, 13
Allegro West Academy of Dance - Houston, Texas

Most Promising Award:

ALEXANDRIA MARX, 13
Allegro West Academy of Dance - Houston, Texas
MOEKA MINAMI, 13
Cheng Ballet Academy - Republic of Singapore
AUSTIN MEITEEN, 12
Dance Institute - Austin, Texas

DIVISION III (age 15-19)

1st Place - ANNA CRADDOCK, 16
Seiskaya Ballet School - St. James, New York
2nd Place - COURTLYN HANSON, 15
Ballet Academy of Texas - Coppell, Texas
3rd Place - CAROLAN NORRIS, 15
The Royal Dance Academy - Suwanee, Georgia

Best Male - NATHAN VENDT, 17
Ballet Academy of Texas - Coppell, Texas

CONTEMPORARY SOLOS

DIVISION I (age 11)

1st Place - REGAN HUTSELL, 11
Allegro West Academy of Dance - Houston, Texas
2nd Place - BRITTNEY MYERS, 11
Allegro West Academy of Dance - Houston, Texas

Most Promising Award:

CATHERINE LEWIS, 13
LJ Dance Company - Sugarland, Texas

Encouragement Awards:

SAVANNAH PAYNE, 11
Allegro West Academy of Dance - Houston, Texas
OLIVIA HARRIS, 11
Lifesong Studio - Grapevine, Texas

DIVISION II (age 12-14)

1st Place - MOEKA MINAMI, 13
Cheng Ballet Academy - Republic of Singapore
2nd Place - ALEXANDRIA MARX, 13
Allegro West Academy of Dance - Houston, Texas
3rd Place - AUSTIN MEITEEN, 12
Dance Institute - Austin, Texas

DIVISION III (age 15-19)

1st Place - RACHEL MENGDEN, 16
Allegro West Academy of Dance - Houston, Texas
2nd Place - MICHAEL MENGDEN, 16
Allegro West Academy of Dance - Houston, Texas
3rd Place - VICTORIA HASEK, 17
The Royal Dance Academy - Suwanee, Georgia

ENSEMBLES

1st Place - “LA VENTANA”
Ballet Academy of Texas - Coppell, Texas
Choreography August Bournonville

2nd Place - “VIOLIN CONCERTO”
Cheng Ballet Academy - Republic of Singapore
Choreography Hsienfa Cheng

3rd Place - “THE BUILDER”
Allegro West Academy of Dance - Houston, Texas
Choreography Lynsey Steel

SCHOLARSHIPS & TRAINEESHIPS

FALL/SPRING ACADEMIC AND TRAINEESHIPS AWARDED TO:

ANNA CRADDOCK, NATHAN VENDT
ATLANTA BALLET CONSERVATORY

RACHEL MENGDEN
BALLET AUSTIN TRAINEESHIP

VICTORIA HASEK
COLORADO BALLET STUDIO COMPANY

BREANNE GRANLUND
INTERLOCHEN ARTS ACADEMY

ANNA CRADDOCK
ORLANDO BALLET TRAINEESHIP

CAROLAN NORRIS
WALNUT HILL SCHOOL FOR THE ARTS

2013 SUMMER INTENSIVE SCHOLARSHIPS AWARDED TO:

GILLIAN FITZ, BREANNE GRANLUND
ATLANTA BALLET - PROFESSIONAL CAMP

ALEXANDRIA MARX, CATHERINE AOKI, VICTORIA HASEK
BALLET AUSTIN

GABRIELLE MENGDEN
COLORADO BALLET

SOPHIA GREENWOOD, AUSTIN MEITEEN
INTERLOCHEN ARTS CAMP

ANNA CRADDOCK, MICHAEL MENGDEN, NATHAN VENDT, CAVIN GREENWOOD
JOFFREY BALLET

CAVIN GREENWOOD
ORLANDO BALLET

MOEKA MINAMI
WALNUT HILL SCHOOL FOR THE ARTS

MICHAEL MENGDEN
THE WASHINGTON BALLET SCHOOL

URL Buffer

The following is a change log of URL updates:

designed, developed and hosted by nucleus development